CorelDraw - Přímé barvy a tvarový ořez

CorelDraw - Přímé barvy a tvarový ořez

Přinášíme pro Vás pár tipů, jak připravit tvarový ořez a pracovat s přímou barvou v programu CorelDraw. 

Na konci článku je paleta přímých barev ke stažení abyste měli vše rovnou při ruce a bez práce.
 

Editor palety

Abychom mohli přidávat nové barvy, musíme otevřít Editor palety, který spravuje barvy ve všech dostupných paletách barev a umožňuje vytvářet nové palety. 

V horním menu klikneme na nabídku "Okno" najedeme myší na "Palety barev" a následujícím menu klikneme na "Editor palety"Po otevření editoru si můžeme vytvořit zcela novou paletu, která bude uchovávat pouze přímé barvy.Klikneme na tlačítko zvýrazněné červeným obdélníkemMůžeme ji pojmenovat např. Prime_barvy a stisknout tlačítko "Uložit".

Nyní se ocitneme zpět v Editoru palety kde klikneme na tlačítko "Přidat barvu"V prohlížeči barev si nadefinujeme pomocí hodnoty CMYK purpurovou barvu (C-0, M-100, Y-0, K-0), případně zvolíme jiné hodnoty nebo vybereme barvu, která bude dobře viditelná na naší grafice a klikneme na tlačítko "OK"
Tímto krokem jsme si přidali běžnou barvu, nyní zbývá ve spodní části editoru přepnou z nabídky "Zpracovávat jako" z Procesní na Přímé a pojmenovat ji CutContourCut

Nyní můžeme editor zavřít tlačítkem OK a tím uložit změny.


Použití přímé barvy

Pokud nevidíme v pracovním prostředí nově vytvořenou paletu, můžeme si zobrazit z horního menu nabídkou "Okno" - "Ukotvitelné panely" - "Palety"Touto volbou se na pracovní ploše zobrazí všechny dostupné palety k výběru, my si zaškrtneme nově vytvořenou paletu "Prime_barvy"


Použití

Tvarový ořez je definován jakýmkoliv vektorovým tvarem. V našem případě kruh, kterému dáme obrysovou barvu, kterou jsme si právě vytvořili pomocí kliknutí pravým tlačítkem myši na tuto barvu. Objekt tvaru musí být samozřejmě označen výběrem.
Nezapomínejte na spadávku, která je v tomto případě přesah grafiky přes požadovaný tvar.Nahrání již hotové palety barev

Abyste nemuseli ztrácet čas a mohli se věnovat přípravě dat pro své zákazníky můžete si stáhnout paletu přímých barev kliknutím na obrázek níže a pouze ji nahrát do Corelu pomocí tlačítka ve tvaru složky označeným červeným rámečkem.Paleta přímých barev ke stažení