Přehled technik a kontur pro tvarový ořez

Tvarový ořez se používá k řezání materiálu v jiném tvaru než je obdélník nebo čtverec. Kromě tvarového ořezu používáme v kombinaci s řezáním různé techniky. Například řezání ve tvaru písmene V, bigování, frézování a ohýbání

Tvarový ořez a ořez na formát – CutContourCut

Veškerý materiál do tloušťky 3 mm (papíry a plasty) formátujeme tažným nožem, u kterého je výhoda, že nedochází k odebírání materiálu. 
Všechny ostatní materiály silnější než 3 mm jsou formátovány pomocí frézy o průměru 6 mm. Upozorňujeme,  Je potřeba mít na paměti, že u objektů je potřeba počítat s průměrem frézy, a tak u vnitřních úhlů ořezu vzniká radius.



Frézování do hloubky - CutContourCut(hloubka v mm)

Při využití frézování do hloubky je potřeba v tiskových datech vyznačit, kromě řezací kontury (CutcontrourCut), také hloubku frézování. V tomto případě je potřeba danou konturu pojmenovat například "CutContourCut_Hloubka_2mm". V tomto případě dojde k vyfrézování naznačeného tvaru kontury do hloubky 2 mm.


Řez ve tvaru písmene V – CutContourVcut

Řezání ve tvaru písmene V se využívá pro pevné materiály, které je potřeba ohnout pod úhlem 90°.



Bigování a ohýbání – CutContourCrease

Využívá se pouze u měkkých materiálů. Pod tlakem je vytvořena tenká linka (prostor), kde bude možné materiál ohnout například pro účely složení konstrukce krabice.

Knihovnu přímých barev určující jednotlivé kontury si můžete stáhnout a importovat do okna vzorníku v aplikaci Illustrator nebo Indesign. Tímto způsobem máte vždy po ruce všechny přímé barvy.

Tip:

Stáhněte si Vzorník přímých barev, kde naleznete již přesné definice bílé barvy a všech tvarových kontur.